BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Shëndeti

Kujdes! Nëse ju shfaqet një nga këto shenja atëherë po rrezikoni të kaloni një arrest kardiak

Kujdes! Nëse ju shfaqet një nga këto shenja atëherë po

Arresti kardiak është një problem serioz vdekjeprurës që mund t’i ndodhë kujtdo.

Kur ndodh arresti kardiak, gjaku në organizmin e njeriut resht së qarkulluari.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, shpesh arresti kardiak ngatërrohet me atakun në zemër, ndonëse janë dy gjëra krejt të ndryshme.

Arresti Kardiak
Arresti kardiak ka të bëjë me momentin kur zemra krejt papritur resht së pompuari gjak, për shkak të një problem serioz me sinjalet elektrike në këtë organ.

Kur zemra nuk pompon gjak, truri vuan për oksigjen.

Një gjë e tillë shkakton gjendje të fikëti dhe ndalim të frymëmarrjes.

Cilat Janë Shenjat E Arrestit Kardiak?
Një arrest kardiak ndodh pa simptoma dhe krejt papritur.

Nëse nuk trajtohet menjëherë, arresti kardiak mund të jetë vdekjeprurës.

Nëse dikush është goditur nga arresti kardiak, ai ose ajo :

Do të humbasin ndjenjat

Nuk do të reagojnë

Nuk do të marrin dot frymë.

Shenjat e Atakut Në Zemër
Dhimbje kraharori

Shqetësim në pjesën e sipërme të trupit

Djersë të ftohta

Këto simptoma mund të jenë të menjëhershme por mund të zgjasin edhe disa ditë përpara se një atak zemre të ndodhë vërtet.

Ndaj AgroWeb.org këshillon të shkoni te mjeku sapo të keni këto shenja.

Shkaktarët E Arrestit Kardiak
Shkaku kryesor i një arresti kardiak është prishja e ritmit normal të zemrës që ndodh kur aktiviteti elektrik në zemër bëhet aq kaotik sa zemra thjesht heq dorë.

Sëmundjet koronare, ataku në zemër, sëmundjet e valvulave të zemrës, miokardit  e të tjera janë disa prej shkaktarëve më të zakonshëm të arrestit kardiak.

Cili Është Dallimi Mes Një Arresti Kardiak Dhe Një Ataku Në Zemër?
Njerëzit shpesh mendojnë që një arrest kardiak dhe një atak në zemër janë e njëjta gjë.

Ataku Në Zemër
Ataku në zemër ndodh kur furnizimi i zemrës me gjak ndërpritet si pasojë e një bllokimi të enëve të gjakut.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ataku në zemër shoqërohet me dhimbje të fortë në kraharor.

Zemra vazhdon të pompojë gjak dhe njeriu vazhdon të marrë frymë.

Arresti Kardiak
Arresti kardiak ndodh kur zemra ndalon së furnizuari trupin me gjak.

Njerëzit që pësojnë një arrest kardiak humbin ndjenjat dhe nuk marrin frymë krejt papritur.

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.