BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Minutë pas minute, ja çfarë i bën trupit një filxhan kafe

Minutë pas minute, ja çfarë i bën trupit një filxhan

Për shumë prej nesh, kafeja e mëngjesit është një pjesë thelbësore e ritualit tonë të përditshëm. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë ndodh saktësisht në trupin tuaj pas gllënjkës së parë? Ekspertët dhanë përgjigjen për këtë pyetje.

Kafeja fillon të veprojë dhjetë minuta pas gllënjkës së parë.

Dr. Duane Mellor, nga Shoqata Britanike e Dietave, pretendon se kjo pasqyron se sa shpejt kafeina absorbohet në qarkullimin e gjakut nga pjesët e sistemit tretës.

“Pas pirjes së kafesë, kafeina do të fillojë të shfaqet në gjak pas rreth dhjetë minutash. Disa thithin sasi më të vogla të kafeinës përmes gojës dhe stomakut, por shumica e përthithjes ndodh në pjesën e parë të zorrëve”, shpjegon eksperti.

Sapo kafeina nga kafeja të përthithet, do të ndjeni atë rritje të konsiderueshme të energjisë.

Megjithatë, kjo rritje është pak mashtruese. Kafeina në fakt nuk jep energji.

Në vend të kësaj, funksionon duke bllokuar trupin tuaj nga bashkëveprimi me adenozinën, një kimikat që fshihet brenda nesh që na bën të ndihemi të lodhur.

Kafeina funksionon në këtë mënyrë sepse struktura e saj kimike i ngjan shumë adenozinës, duke u përshtatur si një çelës në një bravë me receptorët e adenozinës në trup.

Kjo na pengon të ndihemi të lodhur, duke na bërë natyrisht më të zgjuar.

Kafeina që bllokon receptorët e adenozinës së trupit nuk nxit vetëm zgjimin, shpjegon Dr Mellor.

Mendohet gjithashtu se shkakton një rritje të presionit të gjakut brenda gjysmë ore pas pirjes së kafesë – dhe efektet mund të shihen ende afërsisht katër orë më vonë.

Kjo rritje e presionit të gjakut shkaktohet nga kafeina që shkakton ngushtimin e enëve të gjakut, duke rritur rrjedhimisht rrahjet e zemrës.

Ndërsa është e përkohshme, NHS paralajmëron se pirja e më shumë se katër filxhanëve kafe në ditë mund të rrisë presionin e gjakut në afat të gjatë.

Efektet e kafeinës në trup arrijnë kulmin në 45 minuta, tha Dr Mellor.

Efekti stimulues i kafesë, rritja e rrahjeve të zemrës dhe ndjenja e energjisë, përmirëson përqendrimin dhe kujtesën.

Por pirja e tepërt e kafesë mund të ketë efekte të dëmshme.

Kafeina e tepërt, në vend që t’ju ndihmojë të përqendroheni, ju bën të ndiheni të shqetësuar.

Udhëzimet e NHS thonë se rreth 400 mg kafeinë në ditë është e sigurt për të rriturit, ekuivalente me katër filxhanë të rregullt.

Pasi të fillojë efekti stimulues i kafeinës, mund të vëreni një efekt anësor të padëshiruar.

Sapo kafeina të shfaqet në gjak, ajo do të fillojë të ketë atë që ekspertët e quajnë një efekt diuretik, thotë Dr Mellor.

Kjo do të thotë se nëse pini mjaftueshëm kafe mund t’ju bëjë të keni nevojë të urinoni më shumë se zakonisht.

Koha që i duhet kafeinës për të metabolizuar ndryshon nga personi në person. Por për shumicën e njerëzve, një ose dy orë pas gllënjkës së parë të kafesë, efektet stimuluese fillojnë të shuhen, ashtu si dhe efektet diuretike, sipas Dr. Mellor. Kjo mund të shkaktojë ndjenja të lodhjes, ankthit dhe përqendrimit të dobët.

Megjithatë, vetëm për shkak se ndjeni rënien e kafeinës, nuk do të thotë se ajo është larguar plotësisht nga sistemi juaj.

“Për shumicën e njerëzve, sasia e kafeinës bie përgjysmë pas gjashtë orësh ndërsa metabolizohet në mëlçi. Edhe pse efektet mund të duken se zhduken pas një ose dy ore, do të ketë ende shumë kafeinë në sistemin tuaj.” vuri në dukje doktor Mellor.

Si rezultat, kafeina mund të qëndrojë në trupin tuaj deri në 12 orë, sipas studiuesve në Fondacionin Sleep. Ata shtojnë se shumë ekspertë të gjumit rekomandojnë shmangien e kafeinës të paktën tetë orë para gjumit, në mënyrë që të mos prishë gjumin tuaj, që do të thotë se është më mirë të shmangni kafenë si pije pasdite.