BREAKING NEWS

Elections for the leader of PD / Spartak Ngjela reveals the behind the scenes 'bomb' and warns Sali Berisha: Here is how his perverted and shy staff lied

Elections for the leader of PD / Spartak Ngjela reveals the behind the scenes
x
BREAKING NEWS

“Where is SPAK? Why does not he complete this file ”/ Taulant Balla explodes against Sali Berisha and his family and leaves nothing unresolved: Money laundering with ...

“Where is SPAK? Why does not he complete this file ”/ Taulant Balla
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha said that he could have been killed, Talo Çela 'resurrected' and made this move from the escape, Klodiana Lala gives details

Artan Hoxha said that he could have been killed, Talo Çela
x
BREAKING NEWS

Powerful explosion near a gas station in Shkozet, there are injured

Powerful explosion near a gas station in Shkozet, there are injured
x
BREAKING NEWS

For more than 3 decades in the justice system, KPC dismisses the well-known prosecutor (NAME)

For more than 3 decades in the justice system, KPC dismisses the well-known
x
BREAKING NEWS

SPAK another powerful blow / Launches property investigations for 32 'VIP' names that caused a stir in the mega-operation, in the "sieve" bank accounts and real estate

SPAK another powerful blow / Launches property investigations for 32
x
BREAKING NEWS

The meeting in the Law Commission for the election of the new President lasts only 3 minutes, here is what is expected to happen today at 18:00

The meeting in the Law Commission for the election of the new President lasts
x
BREAKING NEWS

'Bomb' by Arian Çani, reveals the sudden move that Prime Minister Rama will make very soon: He did not leave it at that

'Bomb' by Arian Çani, reveals the sudden move that Prime
x

Shëndeti

Prevents heart and liver disease / This is the "unknown" vegetable of this season, 4 benefits that none of you knew

Prevents heart and liver disease / This is the "unknown" vegetable of

We Albanians call it earthenware or artichoke. Artichoke is a vegetable with a very healing history. Artichoke is with its beneficial effects in preventing serious conditions such as heart disease and liver.

Ember has become very popular in recent years due to its various health benefits.

Fights serious diseases

Heals the liver and digestive system

It is an excellent source of fiber and helps in weight loss

A good source of iron to prevent anemia

Improves skin health.

Artichoke is strong in antioxidants, which can help prevent disease. Artichoke is a nutrient that we need to eat in order to have high results. One of the most important benefits of a diet that contains large amounts of antioxidants is that it prevents cancer growth and protects against cancer due to oxidation and accumulation of free radicals in the body when cancer cells remain uncontrolled. Antioxidants are exactly what the body needs to fight free radicals and slow down the onset of aging diseases (Geriatrics).

Another study by the National Research Center, Department of Medical Chemistry in Pakistan, investigated the protective effects of fish and cumin oil on hepatocellular carcinoma in rats. After dividing the mice into eight groups, the researchers noted that “10% fish oil and 1% emery leaves were able to protect against cancer.

Artichoke Fights Cardiovascular Disease

Konsumi i argjinares ekstrakti është i dobishëm në uljen e niveleve të kolesterolit, qetësimin e inflamacionit në trup dhe përmirësimin e rrjedhës së gjakut. Njerëzit me nivele të larta të kolesterolit kanë rrezik më të lartë për të zhvilluar sëmundje të zemrës, arrest kardiak ose paralizë, por për fat të mirë përbërësi i fortë në argjinare, është një nga mënyrat më të mira për të sjellë kolesterolin në një nivel të shëndetshëm. Efekti ulës lipidik dhe glicemik i argjinares ndihmon në parandalimin e sëmundjes koronare të zemrës dhe çrregullimeve metabolike.

Kuron mëlçinë dhe sistemin tretës

Angjinarja është përfshirë në dietën GAPS, dietë e krijuar posaçërisht për të ushqyer sistemin tretës dhe për të rikthyer shëndetin e duhur të zorrëve për shkak të aftësisë së saj për të rritur prodhimin e biliar tretës dhe detoksifikimin e trupit. Ushqimet e aprovuara në dietën GAPS forcojnë sistemin imunitar duke përmirësuar florën e zorrëve, duke zvogëluar simptomat që lidhen me sëmundjet e sistemit të tretjes dhe mbështesin sistemin imunitar. Angjinarja përmban anti-oksidantë të fuqishëm flavonoids silimarin, i cili është mbrojtës efektiv i mëlçisë. Cinarin, një substancë specifike e gjetur në argjinare, është treguar se rrit pozitivisht prodhimin biliar të prodhuar nga mëlçia dhe përgjegjëse për sigurimin e tretjes dhe ndihmimin e përthithjes së ushqyesve. Pa prodhimin e duhur biliare, dieta shëndetësore ose dieta nuk mund të zbatohet sepse shumica e ushqyesve thelbësorë dhe acideve yndyrore nuk përthithen siç duhet. Studimet kanë treguar se ekstrakti i gjetheve të argjinares mund të jetë shumë i dobishëm në lehtësimin e simptomave të lidhura me sindromën e zorrës së irrituar (IBS), një nga çrregullimet kryesore të tretjes në botë. IBS është zakonisht një gjendje që shkakton simptoma të dhimbshme si kapsllëk, diare, e dhimbje në stomak.

Burim i shkëlqyer i fibrave në humbjen e peshës

Angjinarja është shumë e pasur me fibra, shumë e rëndësishme për funksione shëndetsore të panumërta në trup. Fibrat e angjinares bëjnë të mundur që sistemi tretës të funksionojë pa probleme dhe lehtëson kushte të tilla si konstipacioni dhe diareja. Lehtëson funksionimin e mëlçisë dhe bën të ndjehemi të plotë pas vaktit. Hulumtimet tregojnë se konsumi i fibrave të tretshme, siç janë speciet që gjenden në angjinare, janë mënyrë e shkëlqyeshme për të mbajtur yndyrnat  larg organeve. Një konsum i lartë i fibrave zvogëlon rrezikun e sëmundjeve serioze si kanceri i zorrës së trashë dhe sëmundjet e zemrës.

Fibra është substanca që tërheq ushqimin nga zorrët, pa fibra mund të kemi probleme të tilla si ndjenja e urisë, kapsllëku, rritja / ulja e energjisë, luhatjet e humorit, shtimi në peshë. Fibra ndihmon në humbjen e peshës, sepse ka aftësinë të bymehet, zgjerohet, thith lëngun e të japë një ndjenjë të ngopjes në stomak dhe zorrë. Kjo ekuilibron sheqerin në gjak duke shmangur ngrënien e tepërt. Angjinarja është një burim i mirë hekuri për të parandaluar aneminë. Shumë njerëz mendojnë se produktet shtazore si viçi dhe vezët janë i vetmi burim hekuri, por është zbuluar se edhe angjinarja është një bimë shumë e pasur për sa i përket hekurit. Mungesa e hekurit është më e zakonshme tek gratë  dhe fëmijët. Nivelet e ulëta të hekurit mund të çojnë në çrregullime të tretjes siç janë lodhja, sistemi i dobësuar imunitar, përqëndrimi i dobët dhe aftësia për t’u përqëndruar, si dhe sëmundja e zorrës së irrituar.

Angjinarja përmirëson shëndetin e lëkurës

Trupat tanë marrin antioksidantë, vitamina dhe minerale në ushqimet që konsumojmë. Antioksidantët në formën e vitaminave dhe mineraleve parandalojnë lëkurën nga plakja, tharja dhe dëmtimi i indeve. Për shembull, kolagjeni përbën rreth 70% të qelizave të lëkurës, dhe vitamina C e cila është vitamina më e rëndësishme që kontribuon në zhvillimin e shëndetshëm të kolagjenit. Një sistem i fortë imunitar është i rëndësishëm për të ruajtur lëkurën e shëndetshme. Imuniteti varet kryesisht nga shëndeti i murit të zorrëve dhe sasia e ushqyesve që hyjnë në trup dhe përthithen siç duhet, kështu që sistemi imunitar është përgjegjës për mbrojtjen e lëkurës nga infeksionet dhe bakteret jo të shëndetshme. Efektet pozitive të angjinares në sistemin e tretjes dhe mëlçisë janë se ajo shëron shpejt lëkurën kur sistemi imunitar është i dëmtuar ose në kontakt me toksinat dhe ndotësit e përgjithshëm. Angjinarja është bimë e cila përdoret dhe rritet zakonisht në rajonin e Mesdheut dhe në pjesë të ndryshme të botës. Sezoni i pikut të rritjes është pranvera dhe vjeshta. Angjinarja ka një ngjyrë të shëndritshme jeshile dhe të freskët. Angjinarja duhet të konsumohet brënda 1 jave pas këputjes nga toka.

Possible side effects of Artichoke

A small percentage of people may experience some side effects such as flatulence and allergic reactions. Those who are allergic to plants are the highest risk group for side effects.

Artichoke treatment

Artichoke is one of the plants which is considered the healing plant of the digestive system, but studies have shown that it also has healing effects on other organs. Tea treatment 2 times a day makes it possible to treat the digestive system. Take artichoke powder 30 gr with 2 glasses of water is boiled and consumed 2 times a day. For heart and liver problems, add 1 teaspoon of cinnamon powder to this tea mentioned above.