BREAKING NEWS

“Priten të tjerë non grata”, eksperti Karamuço 'shkund' themelet e politik: Pas Dakos, SPAK pritet të godasë djathtas

“Priten të tjerë non grata”, eksperti Karamuço
x
BREAKING NEWS

Pse hetimet po 'kursejnë' opozitën? Avokati i njohur zbulon 2 arsyet e forta të prapaskenave të SPAK-ut: Presioni publik...

Pse hetimet po 'kursejnë' opozitën? Avokati i njohur zbulon
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i Dakos, avokati i njohur plas 'bombën' e SPAK: E akuzoi ish-kryebashkiakun për shpërdorim detyre, vetëm për ta shpëtuar nga... 

Arrestimi i Dakos, avokati i njohur plas 'bombën' e SPAK: E
x
BREAKING NEWS

Blerje votash në zgjedhjet e 14 majit, lëshohet urdhër arresti nga SPAK

Blerje votash në zgjedhjet e 14 majit, lëshohet urdhër arresti
x
BREAKING NEWS

"Nuk ka asnjë fuqi tanimë", deputeti i njohur del me thirrjen urgjente ndaj Kurtit: Kërkoji falje...

"Nuk ka asnjë fuqi tanimë", deputeti i njohur del me
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Ramush Haradinaj reagon ashpër ndaj presidentes dhe kryeministrit të Kosovës

Tensionet në veri, Ramush Haradinaj reagon ashpër ndaj presidentes dhe
x
BREAKING NEWS

Politikani i njohur sulmon ashpër deputetët e opozitës: Në PD nuk ka asnjë reflektim, duan vetëm poste kryetari

Politikani i njohur sulmon ashpër deputetët e opozitës: Në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat "e frikshme", ja çfarë sjellë lufta e Albin Kurtit me SHBA-në

Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat "e frikshme", ja çfarë
x

Shëndeti

Pse duhet ta nisni mëngjesin tuaj duke konsumuar vezë

Pse duhet ta nisni mëngjesin tuaj duke konsumuar vezë

Nëse sapo jeni zgjuar nga gjumi dhe ende nuk keni ngrënë mëngjes, atëherë bëni mirë të lexoni këtë lajm më parë.

Ekspertët e ushqimit rekomandojnë se produkti më i mirë për tu konsumuar në mëngjes është një kokërr vezë e zier.

Më poshtë do ju rendisim një sërë arsyesh se përse duhet të hani vezë në mëngjes sipas ekspertëve kinezë:

Vezët janë një burim thelbësor i kolesterolit ushqyes, por përmbajnë proteina të cilësisë së lartë si dhe përmbajnë substanca bioaktive si fosfolipidet dhe carotenoidet.

Studimi ka analizuar veçanarisht personat të cilët hanin minimalisht një vezë në ditë.

Sipas tyre, ata të cilët kishin këtë frekuencë konsumi të vezëve e minimizonin rrezikun e goditjeve ishemike në tru me 26 përqind.

Për më tepër është vënë re një ulje e rrezikut me 12 përëqind ndaj sëmundjeve kardiovaskulare, për personat të cilët konsumojnë mesatarisht 5 vezë në jave.