BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Shëndeti

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë të konsumoni këto ushqime që do t’iu ndihmojnë me shëndetin tuaj

Vuani nga Mungesa e Elektroliteve? Ekspertët ju këshillojnë

Elektrolitet janë minerale që transportojnë të gjitha rrymat elektrike me vlerë për të gjithë organizmin.

Elektrolitet përbëhen nga disa minerale të njohura siç janë kaliumi, kalçiumi, magnezi, sodiumi e të tjerë.

Në momentin e kontaktit me lëngjet e trupit, elektrolitet janë të domosdoshme për sinjalet nervore, lëvizjen e muskujve dhe ekuilibrat e lëngjeve në trup.

Elektrolitet gjenden në gjak, urinë, inde dhe lëngje të tjera trupore.

Sa herë që njeriu djersin apo urinon, humbet shumë elektrolite.

Në mungesë të elektroliteve, qelizat e trupit thahen ose shpërthejnë, zemra resht së rrahuri, muskujt nuk punojnë dhe truri pushon së dërguari mesazhe të rëndësishëm në organizëm.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për shenjat e mungesës së elektroliteve dhe burimet natyrale të tyre.

Simptomat e prishjes së ekuilibrave të elektroliteve
Kur njeriu nuk merr mjaftueshëm elektrolite gjatë ushqyerjes, ndikimi shtrihet në mbarë organizmin.

Simptomat më të zakonshme të mungesës së elektroliteve në organizëm janë:

Rrahje të shpeshta të zemrës ose të çrregullta;
Lodhje dhe plogështi;
Të përziera ose të vjella;
Diare ose konstipacion;
Kontraktime ose dobësi muskulare;
Ankth dhe acarim;
Dhimbje koke;
Mpirje;
Konfuzion dhe vështirësi në përqendrim;
Pagjumësi;
Etje e madhe.
Nëse ju përjetoni disa prej këtyre simptomave, vizitohuni menjëherë tek një mjek për të përcaktuar nivelin e saktë të elektroliteve.

8 Burimet më të mira natyrale të elektroliteve
Nëse njeriu kryen më pak ose më shumë se 60 minuta aktivitet fizik në ditë, atëherë duhet të sigurohet që të rimëkëmbë nivelin e elektroliteve nëpërmjet pijeve dhe ushqimeve të mëposhtme.

Spinaqi
Spinaqi është një burim i jashtëzakonshëm ushqyesish të nevojshëm siç është proteina dhe fibra.

Spinaqi përmban edhe shumë vitaminë A, C, antioksidantë, magnez, kalium, kalçium, magnez dhe fosfor.

Bananet
Në 100 gramë banana mund të përfitoni 10% kalium, 7% magnez, 2% fosfor dhe 1% kalçium.

Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminat C, B6 dhe antioksidantë.

Qumështi me yndyrë të plotë.
Një gotë e vetme me qumësht me 3.25 përqind yndyrë ofron 28% kalçium, 22% fosfor, 10% kalium, 6% magnez dhe 4% sodium.

Lëngu i freskët i portokallit
Një gotë me lëng të freskët portokalli plotëson 207% të dozës ditore të vitaminës C.

Lëngu i portokallit ofron 14% kalium, 7% magnez, 3% kalçium dhe 4% fosfor.

Kripa
Njeriu nuk duhet të konsumojë më shumë se një lugë çaji kripë në ditë.

Megjithatë kripa e bardhë ofron dy elektrolite të rëndësishme siç është sodiumi dhe kripa minerale.

Burime të tjera të elektroliteve janë ullinjtë, domatet dhe drithërat.