BREAKING NEWS

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American President Joe Biden in the USA, what was discussed

Head of State, Bajram Begaj, meeting 'head to head' with American
x
BREAKING NEWS

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha through the window through the bait Bardhi, the anti-US "kamikaze" Speaker of the Assembly of the "Bermuda Triangle" and the Zeni partnership

The Americans kicked her out of politics, Lindita Nikolla put Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the file of the "Berisha" family, in the scanner the assets of the children, the son-in-law, the "Partizani", "CEZ-DIA" and "Gërdeci" affairs, the American cables are revealed

SPAK in the court of "non women", this is how the USA has sewn up the
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how he put the whole state at the service of his businesses, from the forgiveness of private and state lands, tenders, to the helicopter runway and hangar for private aircraft

Here are all the gifts of Prime Minister Rama to the oligarch Samir Manen, how
x
BREAKING NEWS

The American Congress deepens the investigation into the "Rama-McGonigal" affair, this is how the scandal can cause earthquakes in Tirana and Washington, Robert Pope reveals the latest news

The American Congress deepens the investigation into the
x
BREAKING NEWS

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to Berisha: We do not change our position on "non-women", we encourage the actors to carefully examine their commitments in the party

Clashes for the head of the DP group, the American Embassy makes it clear to
x
BREAKING NEWS

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from indexation by 8.6 percent from October 1, the Ministry of Finance and the Institute of Social Insurance clarify the details

The increase in pensions is approved, 767 thousand people benefit from
x

Shëndeti

Do you suffer from insomnia? Use these herbs and end staying up late

Do you suffer from insomnia? Use these herbs and end staying up late

We have talked "at length" about the consequences of insomnia, but how to ensure a peaceful and uninterrupted sleep? In short, what can you do to fix your sleep problems?

Here are some of the best natural ways to promote healthy sleep, reviewed by health experts.

It is about 5 plants, all of which can be found in Albania, you can pluck them yourself from our fields, hills and mountains. So they are FREE, if you collect them yourself. Or, you can buy them at economical prices at herbal shops, pharmacies, large supermarkets, online, etc.

For years, chamomile has been widely regarded as a sedative and sleep inducer. Chamomile has the best properties that help you sleep better at night.

– Mix 2 to 3 teaspoons of dried chamomile in a glass of hot water. Let it sit for 3 to 5 minutes. Strain and add 1 teaspoon of honey. You can also add some cinnamon powder. Drink this tea while it is still warm 1 hour before going to bed. Do this every dinner.

Lemon balm (MELISA OFFICINALIS) got its name from the Greek word melisohorto – bee plant (bee grass), as bees often go to its flowers to collect nectar. It has been used since the Middle Ages to reduce stress and anxiety and to aid sleep.

In a study done with some healthy volunteers who took lemon balm extract (600 mg), it was observed that they were more calm and alert than those who took a placebo. In general, lemon balm is a safe herb, but some studies have shown that if you take more than you should, you may feel even more anxious.

So, follow the instructions and start with the smallest doses. Melissa is sold as a tea, capsule and extract. It is often combined with calming herbs such as humulus, chamomile and valerian.

Some herbal supplements reduce stress without making you sleepy (like L-Theanine), while others are sedative. Valerian (valeriana officinalis) belongs to the second group because it has sedative components. In fact, the German government has approved it as a treatment for sleep problems. Valeriana has a foul smell, so most people use it as a capsule or extract rather than in tea form. If you want to try it, have it at dinner, not before you go to work!

Valerian contains compounds that can induce sleep and reduce anxiety. These include: valerenic acid isovaleric acid and a variety of antioxidants. Valerian has been rated for interacting with gamma-aminobutyric acid (GABA), a chemical that helps regulate nerve impulses in your brain and nervous system.

Studimet kanë treguar që nivelet e ulëta të këtij acidi GABA kanë lidhje me stresin kronik dhe akut, si dhe me ankthin dhe cilësinë e ulët të gjumit. Acidi Valerenic pengon shkatërrimin e GABA në tru, duke rezultuar në ndjenjën e qetësisë. Kjo ka të njëjtën vlerë si funksionojnë me ilaçet Valium dhe Xanax. Rrënjët Valeriana përmbajnë antioksidantët hesperidin dhe linarin, të cilët kanë veti sedative dhe gjumë të mirë.

Era aromatike e vajit të livandës ka një efekt qetësues në trupin tuaj, që ju ndihmon të flini më mirë. Në fakt, aroma e këndshme e vajit të livandës ka efekte shumë të mira për sistemin nervor. Kjo madje redukton tensionin dhe ankthin dhe ndihmon në krijimin e një atmosfere relaksimi duke nxitur një gjumë të shëndetshëm..

– Vendosni 1 ose 2 pika vaj esencial të livandës në një shami dhe vendoseni pranë jastëkut tuaj gjatë gjumit.

-Përndryshe, shtoni disa pika të vajit të livandës në një vaskë të mbushur me ujë të ngrohtë. Zhytuni në këtë ujë për 20 minuta. Bëjeni këtë të paktën një orë para se të shkoni në shtrat.

– Ju gjithashtu mund të përzieni disa pika të këtij vaj esencial, në 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe të fërkoni fundet e këmbëve, para se të shkoni në shtrat.

Lulja e sahatit është e njohur për vetitë e saj qetësuese. Kjo lule me emrin botanik Passiflora njihet ndryshe si lulja e pasionit. Një nga përdorimet më të zakonshme të çajit ose ekstraktit të lules së sahatit në mjekësi është kundër pagjumësisë. Gjatë studimeve të kohëve të fundit, shkencëtarët kanë arritur në konkluzionin se konsumi i dozave të vogla të çajit të lules së sahatit ofron përfitime tek të rriturit që vuajnë nga pagjumësia.

– Lulen e sahatit mund ta përdorni si tretësirë ose çaj. Zieni në çajnik një gotë me ujë. Merrni një lugë çaji me lule të thatë dhe hidheni në çajnik. Ziejeni për 10 minuta dhe më pas kullojeni. Pijeni sipas dëshirës.

Lulen e sahatit mund ta përfshini edhe në vaskë për të pasur një eksperiencë vërtet qetësuese. Receta e mëposhtme e sugjeruar për çajin e lules së sahatit, do t’ju vijë në ndihmë për gjumë, por edhe kundër stresit, ankthit dhe neurozave të lehta.

Pirja e një gote qumësht të ngrohtë para gjumit patjetër do t’ju ndihmojë të shijoni gjumë të shëndetshëm, pasi ai ka një efekt relaksues në trupin dhe mendjen tuaj.

Vishnjet përmbajnë melatonin, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim. Pini gjysmë deri në një filxhan lëng vishnje dy herë në ditë. Nëse nuk gjeni dot vishnje, mund të përdorni qershi ose komposto qershie, mundësisht të jenë ato me ngjyrë të kuqe sa më të errët, pra me ngjyrën vishnje.

TRYPTOPHAN: Ushqimet ku gjendet aminoacidi që ju vë në gjumë

Konsumoni ushqime që përmbajnë nivele të larta tryptophan-i, i cili është një aminoacid që ju ndihmon të flini. Ushqimet që kanë tryptophan janë kosi, vezët, djathi, qitro, qumështi, bananet, gjeli i detit, arrat, toni dhe fiqtë. Konsumoni këtë ushqime çdo natë, të paktën 1 orë para se të shkoni për të fjetur.

Consume light foods and complex carbohydrates . Carbohydrates help produce serotonin, which is a sleep-inducing substance.

Also, foods that put you to sleep are a glass of warm milk, a chicken sandwich or a bowl of oatmeal.

A diet that doesn't provide the right amount of magnesium makes you irritable, which can lead to waking up at night. Foods that contain magnesium  are flax seeds, almonds, etc.

Avoid eating large amounts of food or drinking a lot of fluids before going to sleep.  Also stay away from smoking and coffee especially in the evening. / supershendeti.com/