BREAKING NEWS

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man in the Albania-Italy agreement, a former lawyer of...

Pact for immigrants/ Italian media react: Engjëll Agaçi, the key man
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is still in force, their tactics of threatening files, the scheme that the prime minister is using with the internationals to stay in power and the two heavy blows that will be...

Kreshnik Spahiu: Here is the dirty agreement of Rama, Meta and Berisha that is
x
BREAKING NEWS

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple Edi Rama and the economic oligarchy that supports him, here is the file that if properly investigated by SPAK will put the prime minister behind bars, Meta-Berisha head and nec...

Head of the Joint Movement, Arlind Qori: I'll show you the recipe to topple
x
BREAKING NEWS

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for the "CEZ-DIA" affair, SPAK has seized the cell phones of Kryemadhi and her children with conversations from 2013-2015, 100 people are questioned, from relatives, associates and doctors , ...

Here is the key witness who made the "hole" from Meta's cell for
x
BREAKING NEWS

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the categories that benefit from salary increases, the details of pension indexation and the period when the bonus will be distributed, there will be a support package for the needy, h...

Minister of Finance, Ervin Mete: Here's what you need to know about the
x
BREAKING NEWS

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir Meta and Edi Rama, the USA comes out on the side of Altin Duman, demands that the opposition distance itself from "non-women" and gives a strong message that misgovernance and corruptio...

Here is the "big American punch" in the face of Sali Berisha, Ilir
x
BREAKING NEWS

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the "hole" for Ilir Meta and Monika, the role of Kryemadhi's mother and brother Drini who received 360 million ALL from SGS, the 2 people who opened the former president's files in SPA...

Here is the contract in the hands of the prosecutors that is making the
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its doors, Monika Kryemadhi attacks her husband as a servant of Edi Rama

Ilir Meta accuses Zeni television of having received an order to close its
x

Sport

Dhimitraq Xambazi: This national team does not feel satisfied, now it wants even more success

Dhimitraq Xambazi: This national team does not feel satisfied, now it wants even

The national team achieved the big goal this eliminatory season of the European 2024, as it was able to qualify, and even did so as the first in group E, leaving behind the Czech Republic and Poland, these teams were seen as favorites from the beginning when the draw was made. In fact, few believed that Albania could qualify for this group, as it was not considered with optimal chances, but time proved that coach Silvinjo was the right person and Albania has a contingent of quite quality players who are able to face with dignity and as equal to any European team. That the success of the National Team is convincing in every direction is evident, but more is expected from this team and the group is hungry to achieve even greater successes. This is what the personality of Korça and Albanian football thinks, Dhimitraq Xhambazi, who, in this interview for "SOT" newspaper, says that Silvinjo and all the actors in the national team have done a good, commendable job and that the players of the representative team are now more hungry and will do their best to succeed in the European Championship. In this interview, there is no lack of thoughts about the progress of Skënderbeu.

- When the draw was made a year ago, there were few who thought that Albania could qualify for the European Championship, but you were one of those who constantly said why Albania should not qualify, it has a group of quality players. But almost no one thought of the first place. Now that this mission has been accomplished, how would you describe this success of the National Team?

- Every team when entering a continental qualifying activity thinks how to do its best, thinks to achieve something, because after all this is the objective. The fact is that the National Team has made qualitative progress in the last ten years, which is a measurable work, an obvious success. Let's not forget that most of our players play in the Italian championship, which is in the top-3 best in Europe, so we have a contingent of footballers who play at high levels with their teams in Europe. And yet, I see that we are not yet satisfied, we want more success. This team is looking for the maximum and I am convinced that they will fight for the maximum even in the European Championship.

- How can you define the progress of the team? Let's not forget that we were the team that scored the most and conceded the least....

Dhimitraq Xambazi: This national team does not feel satisfied, now it wants even

- Pretendimet vijnë hap pas hapi. E vërteta është se ne kemi shumë lojtarë cilësorë. Janë të paktën 16-18 lojtarë që dublojnë rolet dhe janë lojtarë cilësorë edhe në ekipet e tyre. Madje ka një trend në rritje që cilësia sa vjen e shtohet, kjo pasi në Europë lindin e rriten futbollistë shqiptarë që formohen në shkollat më të mira të futbollit, në vende të zhvilluara. Kjo cilësi ka bërë që të rriten edhe pretendimet dhe sot skuadra jonë luan si e barabartë me rivalët në grup dhe në Europë. Natyrisht që në këtë ecuri pati edhe momente vërtet mbresëlënëse, ku jo vetëm loja e bukur dha efektin e duhur, por u shënuan edhe gola të bukur, të cilët u bënë pjesë e votimit nga vetë UEFA. Shënuam shumë gola e shumë prej tyre ishin nga më të bukurit e këtyre eliminatoreve. Nga ana tjetër, statistikat e një skuadre janë dëshmi apo pasqyrim i lojës së saj. Ekipet më të mira shënojnë shumë e pësojnë pak, këtë cilësi pati këtë herë edhe përfaqësuesja jonë.

- Në Europian kemi rënë në një grup shumë të vështirë, por në fund të fundit në nivele të tilla s’ka skuadra të lehta. Si e komentoni shortin dhe sa janë shanset tona në Europianin e Gjermanisë?

- Për mua ky short ishte kënaqësi. Nuk e di si e shohin të tjerët, ndoshta e shohin të pafat për ne, për peshën e ekipeve që na kanë rënë, por për mua ky short ishte kënaqësi. Çfarëdo rezultati të marrë Kombëtarja në grupin e saj në Europian është e justifikuar, kjo do ta çlirojë atë nga presioni psikologjik dhe do të luajë më qetë. Unë këtë short e shoh edhe nga imazhi, pasi Shqipëria merr kështu më shumë vëmendje, e gjithë bota do të shohë ndeshjet e Shqipërisë, kjo nuk është pak. A mund të përballet si e barabartë Shqipëria? Patjetër që po, ajo i ka të gjitha mundësitë, mbi të gjitha ka grupin cilësor të lojtarëve që luajnë në kampionate elitare dhe në nivel elitar. Shembull kemi grekët në Europian, por edhe ne vetë më parë kemi bërë ndeshje të mëdha, si ajo me Gjermaninë 1967 dhe Belgjikën 1984, ecuria e Flamurtarit në Europë ku eliminoi Partizanin e Beogradit dhe luajti si i barabartë me Barcelonën etj. Ndërkohë, shorti duhet parë i pranueshëm sepse në këto nivele të gjithë ekipet janë të forta. Në vitin 2016, në Europianin e Francës, ne nuk arritëm të kalojmë grupin, por ama bëmë ndeshje shumë të bukura, si fitorja me Rumaninë, por përplasje cilësore dhuruam edhe ndaj Francës dhe Zvicrës, edhe pse ndaj tyre humbëm. Në nivelet e Kampionatit Europian nuk ka ekipe shumë të forta dhe ekipe shumë të dobëta. Diferencat mes ekipeve janë të vogla, ndaj mendoj dhe besoj se përfaqësuesja jonë do të dijë të shpalosë vlerat e saj më të mira, do të bëjë maksimumin e saj duke luajtur si e barabartë me skuadrat që i kanë rënë në short.

- Është e pashmangshme të mos flasim dy fjalë për trajnerin. Kur erdhi në fillim kishim dyshime, por tani rezulton tekniku i duhur. Këtë e bën evident edhe fakti se disa lojtarë si Asani e ndonjë tjetër ishin këtu, por trajnerët më parë nuk i panë, kurse ky i angazhoi dhe mori sukses. Si e shihni rolin e tij në skuadër?

Dhimitraq Xambazi: This national team does not feel satisfied, now it wants even  Dhimitraq Xambazi: This national team does not feel satisfied, now it wants even

- Nuk është vetëm Silvinjo, janë të gjithë protagonistët, lojtarët, stafi dhe federata që e kanë menaxhuar si duhet fazën eliminatore. Suksesi vjen kur të gjitha hallkat harmonizohen dhe funksionojnë. Natyrisht trajneri është një mësues i mirë, që i ka bërë si duhet detyrat e tij falë pasionit dhe përkushtimit. Por një trajner i mirë që të jetë mësues i mirë i duhet të ketë nxënës të mirë, gjë që Silvinjo i ka. Trajneri është pasionant, por ka edhe mundësi zgjedhjeje, që ta themi të vërtetën ashtu si është. Sot Kombëtarja ka shumë elementë cilësorë, ku trajneri ka luksin të zgjedhë. Lojtarët që ka Kombëtarja jonë në këtë moment janë cilësorë, madje disa edhe nuk kanë qenë për shkak dëmtimi, por mund të ndihmojnë në vazhdim, si Kumbulla e Broja. Kuptohet, meritat e trajnerit Silvinjo janë të padiskutueshme. Ai ka qenë i vëmendshëm ndaj lojtarëve, ka biseduar me ta dhe i ka mbështetur, ka harmonizuar repartet dhe ka sjellë veçantitë e tij si teknik. Kjo Kombëtare ka dhe një veçanti tjetër, që lidhet me tifozerinë, e cila e ndjek jashtë mase, kudo stadiumi plot, kjo është shenjë e mirë. Kjo tregon se skuadra bind në lojë e rezultate dhe mund të ofrojë edhe më shumë se kaq. Mund ta bëjë pasi e ka cilësinë.

- Deshëm, krejt në fund, një mendim për Skënderbeun e Korçës. Ju jeni korçar dhe keni debulesë për ekipin e qytetit tuaj. Si e shihni ecurinë e skuadrës këtë sezon dhe çfarë pret nga ky ekip?

- Në fillim të sezonit u thanë shumë gjëra. Jo ekip të rinjsh, jo kështu e jo ashtu. Koha vërtetoi se grupi ishte i uritur për të fituar, për të treguar veten. Natyrisht, është një kampionat i fortë, ku diferencat nuk janë shumë të mëdha mes skuadrave. Ekipet po rivalizojnë dhe kjo duket nga ngjitjet e zbritjet e ekipeve në tabelë me vetëm një fitore ose një humbje. Skënderbeu për momentin duket mirë, skuadra përgjigjet si duhet në fushë dhe ka një trajner të mirë. Gjithsesi, në këtë kampionat gjithçka mund të ndodhë. Mund të biesh nga kategoria, por mund edhe të ngjitesh në top-4, çdo gjë është e mundur.

- Këtu mund të ndikojë dhe formula “Final Four”, apo jo? A ka gjasa Skënderbeu ta mbyllë sezonin në top-4 të renditjes?

- It is still early to go there, there is still competition, unexpected things can happen. Of course, all the teams want to reach the top-4, to play in the "Final Four" in the race for the title, but this formula is an experiment this time and not everyone will succeed. It remains an experiment to see what it will produce. Accurate calculations and analysis will be done only at the end. What is important at the moment is that the competition is taking place correctly, there is commitment from the clubs, there is rivalry. These teams play in good stadiums, on good fields and with quality conditions. Of course, the management is also good and professional, so it remains for the clubs to work harder to increase the quality, to increase the level of the competition. The example they have is quite fresh, is the National Team, which, thanks to this management and dedication, is today qualified for the European Championship. This example should be valid for all teams and all players in the Albanian championship, since even here the level can be raised and trophies can be claimed. Success does not come with words, but with work on the field. Now we have the fields and plants, we need to further increase the quality of the competition. Since we linked him with Skenderbeu, I can say that the Korça team will also have its chances, and it must do its best for this objective. How much will be realized, this remains to be seen.

Interviewed by: Adriatik BALLA